Eduskunta odottelee, että ministeri Cronberg antaa esityksensä kauppojen aukioloaikojen vapauttamisesta vielä tämän kevään aikana. Keskusta, jonka linjausta on odoteltu, on nyt saanut myönteisen kantansa valmiiksi.
Lomat on pidetty ja töissä taas. Joskus sattuu enemmänkin kaikenlaista: Menomatkalla Finnair, tai siis ne matkakohteen lastin purkajat rikkoivat lapsemme kärryt. Siitä on oma riesansa, kun yöllä perillä kohteessa unenpöpperössä etsii vahinkoilmoitustoimiston rikkoontumisilmoituksen tekemistä varten ja samalla jännittää kerkiääkö bussi hotellille sillä välin lähtemään. Itse loma ilman kärryjä on sitten oma asiansa, kun kolmevuotias ei vielä paljoa jaksa kävellä. Viikon reissun takia ei viitsi pilata kokonaista lomapäivää siihenkään, että lähtee metsästämään lastentarvikekauppaa jostain.
Paluumatkalla oli yhtä huonoa säkää: pojan oma tuliaishankinta, omilla rahoilla ostettu, puolitoistametrinen käsityönä tehty puukäärme katosi. Minne lie se luikerteli, mutta koskaan se ei saapunut Helsinkiin. Vielä seuraavana päivinä odottelimme toiveikkaina, että Finnairin taksi toisi matelijan kotiovellemme. Ajattelimme, että kovan onnen vaihtolämpöinen saisi olla sitten illallispöytämme kunniavieras. Kärmes ei ole saapunut vielä tänäänkään. Korvaushakemusta voi Finnairin alkaa kirjoitella 30 päivän kuluttua. Ehkä tämä on niitä elämän pikku pettymyksiä, joita lapsille pitää tarjoilla, että oppivat kestämään isona isompia pettymyksiä?
Pettymystä taitaa olla luvassa Yrittäjänaisten Keskusliitollekin: Vierailimme äsken eri eduskuntaryhmissä kertomassa jäsenistömme mielipiteitä esim. kauppojen aukioloaikojen laajentamisesta, sillä suuri osa jäsenistämme on erikoiskaupan alalta ja he ovat huolissaan koko liiketoimintansa jatkumisesta, jos tulevaisuudessa on jaksettava työskennellä seitsemän päivää viikossa ja kauppakeskuksissa vielä keskuksen aukioloaikojen mukaan.
Tämän päivän Kauppalehden mukaan Keskusta on muodostanut kantansa, jonka mukaan sunnuntaikauppa voi vapautua, jos:
- kyläkaupat saavat lisää investointitukea
- kauppakeskusten erikoiskauppojen sallitaan olla vapaasti myös kiinni
- kunnille ei saa tulla kustannuksia mm. lasten päivähoidon lisätarpeesta
On siinä vielä hallituksella pähkäilemistä, miten asian järjestää. Toinen asia on sitten itse eduskuntakäsittely. Siinä tullaan varmasti kuulemaan myrskyisiä mielipiteitä suuntaan ja toiseen. Asialla on kuitenkin kiire, jos ministeri antaa esityksen eduskunnalle ja se aikoo esityksen käsitelläkin vielä ennen eduskunnan kesälomaa, joka alkaa juhannuksesta.
Kauppalehden mukaan lakiesityksen antaminen on ministeri Cronbergillä enää kiinni siitä, miten hän huomioi oman puoleensa kannan, jonka mukaan neliörajana olisi 1000 neliötä. Isommat kaupat saisivat olla auki vain marras-joulukuussa, jotta superhypermarketit eivät ryöväisi asiakkaita keskustan kaupoilta - tämä tarkoittaa tässä varmaankin kaupungin, eikä Suomen Keskustaa.
Marjukka Karttunen