Yrittäjänaiset kokoontuivat Kauhavallalla järjestetyille Yrittäjänaispäiville 24. - 25. huhtikuuta. Vanhempainvapaakustannukset nousivat päivien tuntoja nostattavaksi puheenaiheeksi.
Viikonloppu veti Härmän Kuntokeskukseen lähes 200 yrittäjänaista eri puolilta Suomea. Tilaisuuden järjestelyistä vastasivat Kauhavan, Ylihärmän ja Alahärmän Yrittäjänaiset yhteistyössä Yrittäjänaisten Keskusliiton (YNKL) kanssa.
Lauantain puhujakaartiin kuuluvat muun muassa peruspalveluministeri Paula Risikko sekä YNKL:n hallituksen puheenjohtaja Kaarina Jokinen ja toimitusjohtaja Marjukka Karttunen. Risikko käsitteli puheessaan muun muassa yritysten ja yrittäjien toimintaedellytysten parantamista, yrittäjien
sosiaaliturvan kehittämistä ja hyvinvointiyhteiskunnan pelastamista.
Vanhempainvapaakustannukset jaettava yhteisvastuullisesti
YNKL:n Jokinen ja Karttunen vaativat vanhempainvapaakustannusten jakamista yhteisvastuullisesti laajalta veropohjalta.
- Yhteiskunnan on aika osallistua myös Suomessa esimerkiksi Ruotsin malliin mukaan vanhempainvapaakustannusten korvaamiseen. Yksi vauva maksaa laskelmiemme mukaan äidin työnantajalle yli 12 000 euroa ja alle kouluikäisten lasten perheissä äiti jää peräti 70 prosentissa isää useammin kotiin hoitamaan sairasta lasta, Karttunen taustoitti.
Jokinen totesi vanhemmuuden kustannusten tasaamisen sisältyvän pääministeri Matti Vanhasen hallitusohjelmaan. Hän alleviivasi uudistuksen edistävän vahvasti oikeudenmukaisuutta, sukupuolten välistä tasa-arvoa sekä naisten yrittämistä ja työllistämistä.
- Vanhempainvapaakustannusten tasaamien sopii erittäin hyvin Suomen nykyiseen taloustilanteeseen. Suurin osa naisista on yksinyrittäjiä ja monet ovat nyt jaksamisensa rajoilla eivätkä uskalla palkata työntekijää, koska vanhemmuuden kustannukset on sälytetty epäreilusti äidin työnantajalle. Tästä syystä monet naisvaltaiset alat eivät uskalla liioin työllistää uusia työntekijöitä, Jokinen painotti.
YNKL huomioi Kauhavalla myös oman kenttäväkensä tekemää aktiivista työtä. Vuoden yhdistyksen titteli myönnettiin Porin Yrittäjänaisille. Vuoden puheenjohtajaksi nimettiin Tytti Ylöstalo Porvoon Yrittäjänaisista ja vuoden sihteeriksi Eija Lyytikäinen Iisalmen Seudun Yrittäjänaisista. Myös Lapin yrittäjänaisten upea ja tuloksellinen yhteistyö nostettiin esille.
Yrittäjänaisten Keskusliitto on valtakunnallinen etujärjestö, joka ajaa yrittäjänaisten taloudellisia ja sosiaalisia etuja. Kattojärjestöön kuuluu 76 paikallisyhdistystä ja noin 6 000 jäsentä
Lisätietoja:
Yrittäjänaisten Keskusliitto ry, toimitusjohtaja Marjukka Karttunen,
puh. 050 - 443 0823, hallituksen puheenjohtaja Kaarina Jokinen,
puh. 040 - 572 8449, www.yrittajanaiset.fi